HuSIMS

Human Sıtuatıon Monıtorıng System

Kişisel güvenliğe olan ihtiyaç her yerde hızla artmaktadır: sokakta, evde, okulda… Bir bekçi köpeğiniz olduğunu düşünün, her yerde olabilen, herşeyi görebilen, gerçek zamanlı olarak doğru alarmları üretebilen, ancak mütevazı, kişilerin özel yaşamlarını ihlal etmeyen, yanlış alarmlar üretmeyen ve çok da pahalı olmayan bir bekçi köpeği. Böyle bir bekçi köpeğini hayal edebiliyor musunuz? HuSIMS projesinde biz bunun aslında mümkün olduğunu göstermeyi amaçlıyoruz. Her geçen yıl, güvenlik hissimiz yok oluyor: şehir merkezinde, ofiste, seyahatte, evlerimizde. Şiddet, suç , kazalar, ve terör korkusu artık her yerde. Peki bu durumu nasıl çözebiliriz? Kolluk kuvvetlerini iki katına çıkarmak pek de hoş karşılanacak birşey değil. Ya da işe yaramadığı ispatlanmış [California State Library report CRB-97-005June 1997, California Research Bureau] ve özel hayatı tehdit eden kameralardan milyonlarcasını yerleştirmek. Erişim kısıtları, metal dedektörleri ve elektronik noktalar havaalanlarındaki gibi aşırı durumlar haricinde hoş görülmüyor. HuSIMS, huzuru ve insanlardaki güvenlilik hissini arttıracak bir sistem geliştirecek. Bu, anormal durumlara verilen cevaptaki etkinlik ve hızı arttırarak gerçekleşecek: kaza kurbanlarına ambulans, bir şiddet vakasını kontrol etmek için polis, altyapı krizlerini ( elektrik, gaz, su, vs…) çözmek için sivil profesyoneller. En çok  dikkat ettiğimiz hususlardan biri de özel hayata saygı göstermek olacak. Sonuç olarak sistem etkili ve satın alınabilir olmalı, hastane ve otel gibi yerlerde mümkün olduğunca var olan altyapıyı kullanmalı. Bütün bunları nasıl başarmayı planlıyoruz? Teknik çözümümüz birkaç yeni bileşenin var olan bileşenlerle entegre olması ve çeşitli katmanlarda akıllı çözümlerle zenginleştirilmesi üzerine kurulu olacak. HuSIMS’in ana bileşenleri şu şekilde:

  • Düşük maliyetli, düşük çözünürlüklü akıllı görsel sensörlerden oluşan yoğun bir ağ, “her aydınlatma direğinde bir sensör”. Sensörler kendi çevrelerini yorumlayıp olay yeri bilgi paketlerini düşük bant genişlikli bir ağ üzerinden merkeze gönderecek.
  • Sensörleri merkeze bağlayan sorunsuz bir kablosuz ağ.
  • Sensörlerin merkezle ve ev içi geniş bant ağ ile bağlantısını sağlamlaştıracak bina içi ekstra  kablolu ağ.
  • Merkezde çalışan ve her sensör tarafından optimize edilen olay yorumlama sistemi.
  • Tüm sensörlerden gelen veriyi analiz eden ve durumu yorumlayan karar destek sistemi.
  • Yorumlanmış uyarıları ve doğrulama amaçlı video görüntülerini (kontrol odasında veya mobil cihazlar üzerinden) yetkililere aktaran arayüz.

Bu sistem nasıl çalışacak? Bir mahalleyi ele alalım. Mahallenin sokaklarına ve geçitlerine 200-300 sensörü yerleştirelim. Küçük ve mütevazı olan bu sensörler şehrin herhangi bir noktasındaki kontrol merkeziyle kablosuz olarak haberleşiyor. Her sensör, 30mx30m’lik bir alanı düşük çözünürlükle (320×240 piksel) gözlemliyor. Düşük çözünürlük genellikle yüz ve kişi tanımaya olanak vermez. Sensörler olayın özelden çok genel hatlarıyla ilgili bilgi verirler: insan ve araç hareketlerinin yönü ve yoğunluğu, insan ve araçların dağılımı ve sınıflandırılması gibi.  Sensörler daha sonra veri paketlerini videodan çıkarım yapılmış bilgilerle birlikte gönderirler. Bu paketler çok az bant genişliği gerektirir fakat olay analizinin yapılması ve merkezin ikinci bir kontrolü gerektirmeden herşeyin yolunda gittiği kararını almasına destek olabilecek yeterliliktedir. Dış ortamlara nazaran, bir hastane veya büyük bir oteldeki HuSIMS kurulumu zigbee üzerinden kablolu ağa veya doğrudan merkeze bağlı olacaktır. Ev takip sistemlerinde bu, kişilerin evlerini veya işyerlerini gerçek zamanlı olarak uzaktan gözleyebilmelerine veya güvenlik şirketlerinin bunu kontrol merkezlerinden yapmalarına olanak sağlar. Sensör teknolojisi , Emza’nın WiseEye ® kameralarına ve Reduced Recognition Architecture (RRA) mimarisi üzerine inşa edilecektir. Bu platform, en zor görsel şartlarda bile (hareketli bulutlar, gölgeler, yağmur, kar) korunan üstün performansı, düşük maliyeti, kolay kurulumu ve düşük enerji tüketimiyle birleştiğinde HuSIMS için ideal bir akıllı sensör seçimi olmaktadır. Bir uyarıyı takiben, son kullanıcı daha iyi karar verebilmek ve durum hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için bir veya daha fazla sensörden gerçek zamanlı videolar ister. Sistem içerdiği öğrenme ve optimizasyon sistemi sayesinde sürekli olarak kendini eğitecek ve performansını arttıracaktır. Sistem düşük maliyetli olacaktır. Sensörler standard video kameralarından daha ucuzdur; kurulumu çok az altyapı gerektirir (sadece 12V DC’ye bağlamak yeterlidir); ve işletilmesi bir yada daha fazla kontrolörün geniş bir alanı kolayca takip edebilmesine imkan tanır. Eğer bunu yeni polisleri kadroya almakla karşılaştırırsak, bu çözümün düşük maliyeti daha da belirginleşecektir. Ev ve binalardaki kullanımda sensör maliyeti oldukça düşük olacaktır zira bu durumda dışarıdaki hava şartlarına direnç gerekmeyeceği gibi varolan kablolamanın yeniden kullanımı mümkün olacaktır. Dünyamız daha az güvenli bir yer haline gelirken, daha etkin ve düşük maliyetli güvenlik çözümlerini aramaya devam etmektedir. HuSIMS platformu başarılı, ucuz ve eşsiz bir çözüm sunmaktadır.